Nejčastěji kladené otázky

Dostanu update zadarmo?

Klasicky nabízíme update s opravami, změnami a přidanými funkcemi. Vaše licence Vás opravňuje k získání všech těchto update zadarmo v rámci stávající hlavní verze (5). Upgrade na verzi 6 je zpoplatněn, standardně se zohledňuje doba předešlého nákupu. Koupíte-li si tak Lumion měsíc před vydáním nové verze, dostanete ji nejspíš úplně zadarmo. Pokud výjde nová verze po půl roce, měla by být pro Vás částečně slevněna.

Importuje Lumion animované postavy?

Do lumionu není možné importovat animace typu Vertex animation a Bone animation. Nicméně můžete importovat animaci pohybu/rotace/měřítka skrze DAE a FBX formáty.

Jak importuji moje modely?

Lumion podporuje nejvíce rozšířené CAD a BIM nástroje. Podporované formáty jsou:

   • Collada (.DAE)
   • Sketchup(.SKP)
   • Autodesk® (.FBX)
   • Autodesk® (.DWG)
   • Autodesk® (.DXF)
   • 3DS Max® (.MAX)
   • 3DS Max® (.3DS)
  • Wavefront (.OBJ)

Pro více informací o importu/exportu klikněte na vybranou ikonu níže :

 

Jak je tento program doručován?

Jakmile platba za vystavenou fakturu dorazí na náš účet, obdržíte licenci emailem. Při nákupu na splátky po první platbě. Doručení je tedy elektronické a nemusíte platit za poštovné a přepravu. Jak vypadá email s instalací vidíte zde.
Delivery of Lumion Software

Jak mohu koupit licence Lumionu?

Můžete koupit program Lumion online

Stačí přejít na našich stránkách do sekce koupit nebo objednávkový formulář a licenci objednat. Následně Vás kontaktujeme a potvrdíte objednávku a případně chybějící údaje. Pokud takto vše proběhne v pořádku přejdeme k fakturaci a doručení programu.

Jak zredukuji čas rendru?

1) Grafická karta – čím rychlejší grafická karta, tím rychlejší zobrazení v editačním, video módu i rendrování. Rychlost karty není vždy úměrná její ceně, tady si dávejte pozor na to, že Lumion nepracuje s CUDA jádry ani jinou podobnou technologií, ale stačí mu klasická grafická jádra. Ideální grafická karta k 5.2018 je GTX 1070, pro maximální výkon použijte GTX 1080 nebo TITAN. Pro nejvýkonější karty volte dostatečně silný zdroj (ideálně 750W).

2) Scéna – pokud ve vaší scéně používate velké množství modelů, uvědomte si, že použití například 100 různých modelů zatíží grafickou kartu více než použití 100 stejných modelů. Komplexitu vaší scény zjistíte, když se oddálíte tak, aby byla vidět celá scéna, zmáčknete F7 a F9 (max kvalita terénu a rostlin) a podíváte se do horního pravého rohu. Zde naleznete množství 3D bodů, které Lumion počítá. Pokud si dáváte objekty do vrstev, při načtení scény se načítají veškeré objekty ať jsou viditelné, nebo ne.

3) Stíny a odrazy – čím více ve scéně (v efektech) použijete odrazů a světel s přesnými stíny, tím déle bude render trvat. Jde o to, že každý odraz definovaný rovinou vytváří kopii celé scény a každé světlo s dynamickým stínem přidává další snímek k renderu. Je vhodné tedy používat odrazy jen tam, kam opravdu vidíte v daném snímku (neplatí pro speedray) a dynamický stím používat, jen když jej opravdu potřebujete. Stíny mají nastavení šetření rychlosti karty i paměti karty.

 

Nestačí-li vám tato stručná odpověď, podívejte se na performance tips na Lumion fóru.

Jaké jsou výhody při používání programu Lumion oproti jiným programům?

Lumion je zřejmě nejrychlejším rendrovacím nástrojem s vysokou kvalitou výstupů, to co jinde rendrujete hodiny, můžete s Lumionem díky přímému využití grafické karty rendrovat v rámci minut (až vteřin). Rendr obrázků je tak otázkou chvilky a videa se rendrují v náhledové kvalitě (omezené některé přidané efekty) v rámci minut a ve vysoké kvalitě v rámci hodiny-dvou, podle délky videa a grafické karty.

Přímé zobrazení vaší práce šetří hodiny a hodiny pokusných rendrů nebo úprav ve photoshopu. Tím že vidíte vše a hned před sebou zkracujete výrazně čas přípravy scény a výstupů.

Lumion je stavěn tak, aby každé tlačítko bylo k něčemu užitečné a nic není navíc. Hromadné umisťvoání a hromadný pohyb vám tak mohou ušetřit mnoho času s rozmisťováním a animováním předmětů.

Na Lumion nepotřebujete speciální rendrovací stanici, či jiná drahá řešení, vystačíte si s herním počítačem s rychlou grafickou kartou. (Zde novější znamená lepší)

Při rendru videa můžete současně pracovat v jiných programech, nebo vyřizovat maily a pod.

Máte k dispozici výstupy: obrázky, videa, scény k procházení, panoramata na cloudu (mobil, tablet, pc)

 

 

 

 

Jaké modely jsou v Lumionu?

Podívejte se zde, které modely jsou v Lumion Pro 5.
Podívejte se zde, které modely jsou v Lumion 5.

Jakou jinou technickou podporu mohu dostat?

Přehled veškeré podpory je k nalezení v sekci podpora. Dostáváte také přístup na fóru výrobce, kde je tým profesionálů, který Vám během chvilky odpoví na dotaz. Případně můžete využít kontakt na nás a vyřešit vše telefonicky.

Jaký software a hardware pro Lumion potřebuji?

Minimální systémové požadavky

 • OS: 64-bit Windows Vista, 7 , 8 a 10
 • CPU: CPU s výsledkem minimálně 6,000 bodů dle PassMark hodnocení. Klikněte zde pro zobrazení výsledků PassMark hodnocení CPU.
  Systémová paměť (RAM): 4GB (pro jednoduché scény)
 • Grafická karta: Karta s minimálně 2,000 PassMark bodů a nejlépe 2GB operační paměti. Klikněte zde pro zobrazení výsledků PassMark hodnocení graf. karet.
 • HDD: s 20GB volného místa
  Používání programu Lumion a Lumion PRO pomocí vzdálené pracovní plochy a podobných nástrojů není podporováno.
 • Lumion a Lumion PRO potřebují internetové připojení.

Doporučená systémová konfigurace

 • OS: 64-bit Windows Vista, 7, 8 a 10
 • CPU: CPU s výsledkem minimálně 10,000 bodů dle PassMark hodnocení. Klikněte zde pro zobrazení výsledků PassMark hodnocení CPU.
  Systémová paměť (RAM): 16GB (pro jednoduché scény)
 • Grafická karta: Karta s minimálně 6,000 PassMark bodů a nejlépe 2GB operační paměti. Klikněte zde pro zobrazení výsledků PassMark hodnocení graf. karet.
 • HDD: s 20GB volného místa
  Používání programu Lumion a Lumion PRO pomocí vzdálené pracovní plochy a podobných nástrojů není podporováno.
 • Lumion a Lumion PRO potřebují internetové připojení.

í

Je Lumion dostupný na MAC?

Lumion  běží jen na systémech Windows. To znamená, že nemůžete spustit Lumion na OSX. můžete nainstalovat Windows na váš Mac pro běh programu. Pro instalaci musíte nejdříve nainstalovat program Bootcamp.
http://www.apple.com/support/bootcamp/

Poznámka: Použití Lumionu na Mac strojích je mimo oficiální podporu. Act-3D a Lumiartsoft nedávají žádnou záruku a nezaručují se za chování a nečekané chování Lumionu na Mac přístrojích. 

Je možné udělat upgrade z Lumion na Lumion PRO?

Ano, můžete udělat upgrade vaší verze kdykoli budete chtít, zaplatíte rozdíl mezi cenami verzí (cca 42 000 kč). Objednat upgrade můžete přes náš objednávkový formulář. (zadáte poznámku)

 

Kde jsou moje scény a modely z Lumionu uloženy?

Vaše Lumion scény a importované modely jsou uloženy:
Documents/Lumion 5/Scenes: Všechny scény uložené v Lumion 5 (2 soubory na scénu)
Documents/Lumion 5/Library: Modely importované v Lumion 5 (až 4 soubory na importovaný objekt)
Složka Documents/Lumion 5/ je defaultně na disku C:

Kolik licencí potřebuji?

Licence programu Lumion jsou plovoucí, tedy na neomezený počet počítačů. Můžete používat současně tolik licencí, kolik máte zakoupených.

Mohu nainstalovat Lumion na více počítačů?

Můžete instalovat Lumion na tolik počítačů, kolik potřebujete. Počet souběžně běžících instancí je roven počtu zakoupených licencí.

Musím platit DPH (V.A.T.)?

Ano v ČR musíte platit DPH i když výrobce je z Holandska. DPH si ale – pokud jste plátce DPH – můžete pak odečíst. Přesná pravidla jsou samozřejmě dána legislativou.

NAbízíte i místní (neplovoucí) licenci?

Můžete používat jen jeden počítač, ale Lumion stále bude fungovat na základě plovoucí licence, která se při zapnutí a vypnutí odvolá na server. Nenabízíme offline řešení.

Nabízíte síťovou (plovoucí) verzi programu?

Ano, všechny licence programu jsou plovoucí, jsou ošetřeny přes cloud server výrobce. Lumion potřebuje internetové připojení (přes HTTP k tomuto serveru) Lumion tak vyžaduje připojení při zapnutí a vypnutí, kdy zapíná a uvolňuje licenci. Tento systém tak nabízí zcela automaticky plovoucí licenci jak velkým, tak i malým firmám.

Pobeží Lumion rychle na mé grafické kartě?

Můžete zkontrolovat výkon Vaší karty zde:
http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html
Doporučené minimální skóre pro jednoduché scény:
– 1.500 PassMark bodů
Doporučené minimální skóre pro složité scény:
– 3.500 PassMark bodů a více
Doporučené minimální skóre pro velmi náročné scény:
– Minimum 5,000 PassMark bodů a 4GB přiřazené paměti

Chcete-li řešit nákup Hardware a nevyznáte se v něm, obraťte se na nás. Můžeme Vám vybrat vhodnou konfiguraci k Vaší licenci programu Lumion.
Pro hrubou představu zde máte i porovnání nejpoužívanějších grafických karet:

Proč potřebuje Lumion připojení k internetu?

Lumion potřebuje připojení k internetu skrze HTTP k připojení na licenční server. Připojuje se při zapnutí a vypnutí programu pro zapnutí a vypnutí licence na serveru. Tento systém je uživatelsky jednuduchý a automaticky dovoluje používat plovoucí licenci jak velkým, tak malým podnikům.

Proč se mi ukazuje „Vaše připojení k internetu nefunguje“ nebo „chyba připojení“ při startu Lumionu?

Lumion vyžaduje HTTP (Port 80) připojení k serverům:

 

backup.lumion3d.net
license.lumion3d.net
Zkontrolujte s vaším administrátorem systému, zda je přístup povolen.

Otevřete prosím tento link:
http://backup.lumion3d.net/LumionActivation/Activate.aspx
Říká „LOGINFAILED“?

Pokud ne, znamená to, že je něco špatně s připojením k internetu ze strany vašeho PC.

Další možné problémy

Firewall a ochranný software
Prosím pečlivě zkontrolujte zda váš windows firewall (a jiný firewall třetí strany) neblokuje program Lumion.

HTTP přístup (port 80)
Také váš router by měl dovolit přístup na port 80 (HTTP) při aktivaci Lumionu. Kontaktujte vašeho administrátora pro nastavení routeru.

Windows security
Ujistěte se, že windows dovolí Lumionu přístup na internet přes HTTP. Zjistěte vaše zabezpečení a povolení uživatelského účtu.

Windows host soubor
Můžete zkontrolovat, zda neblokujete Lumionu přístup na internet v Windows hosts souboru (klikněte pravým a otevřete v Notepad):

c:windowssystem32driversetchosts

Internet Explorer Settings
Tento problém se objevuje v některých verzích instalací windows, nejčastěji zřejmě po Windows update.
Můžete to napravit následovně:

 • Otevřete Internet Explorer
 • Internet options (v menu jež se objeví)
 • Reset Internet Explorer Settings -> Reset…
 • Restart Lumion

Proč se objevuje modrá (př. černá) obrazovka, chyba „NOT THE SAME“, černá tráva a bílé pozadí nebo program padá při startu?

Prosím zkontrolujte zda vaše karta splňuje minimální nároky.

Pokud má dostatek Passmark bodů a Lumion stále padá, když načítáte scénu, prosím čtěte dále.

Prosím zkontrolujte, zda váš laptop používá OPTIMUS technologii (dvě karty) – rychlou Nvidia kartu pro 3D aplikace a pomalou Intelkartu pro pomocné zobrazování webu, textu a pod.

Laptop se bude pokoušet použít HD kartu pro Lumion jako základní nastavení, to způsobí hledané potíže. Řešením je v nastavení určit, že Lumion má používat Nvidia kartu skrze kontrolní panel.

Stejně tak u laptopu s AMD, zde nastavte správnou grafickou kartu přes Catalyst control center.

Click here for more info (v angličtině)