Nejčastěji kladené otázky

Pokud nenajdete co hledáte, využijte kontaktní údaje zde a pište/volejte! Rádi Vám pomůžeme.

Základní nastavení PC před stažením, instalací a používáním Lumionu

( Čtěte pokud Vám PC, Lumion nebo jiné programy dělají něco nestandardního)

 

1) Vypnutí řízení uživatelských účtů. Deaktivace Antivir/firewall.

Řízení uživatelských účtů má chránít uživatele před nežádoucím SW, ale způsobuje, že se ani povolený SW neinstaluje v pořádku, vůbec, nebo jen částečně. To samozřejmě způsobuje nestabilitu celého systému Windows.  Občas se stává, že i některou součásti Windows, ovladače grafické karty, nebo procesoru jsou omezeny na funkčnosti.

U Lumionu Vám nehrozí narušení systému při nesprávné instalaci, ale instalace neproběhne celá a Lumion je pak nefunkční. Může se také stát, že tato funkce nedovolí Lumionu uložit soubor s Vaší scénou a příjdete tak třeba i o několik hodin práce.

Jak omezit tuto funkci?

Když dáte ve Windows hledat, napiště "uživatel".

03 instalace FAQ Lumion

Dejte povolení aplikace Řízení uživatelských účtů na minimum, zabráníte neočekávanému chování programů.

04 Instalace FAQ Lumion

Kromě řízení uživatelských účtů je třeba většinou vypnout při stahování a instalování i antivirus a firewall (resp. zadat výjimku). Každý antivir má jiné nastavení, takže nedokážeme udělat jednotný návod, jak jej vypnout, ale většinou se dá toto vyřešit pravým kliknutím na ikonu antiviru u hodin na hlavní liště.

Antivirus občas může způsobit i to, že se vám neuloží scéna s několikahodinovou prací, proto nastavte preventivně výjimku pokaždé!

2) Lumion hlásí chybu DirectX nebo není výkon grafické karty takový, jaký byste čekali. Na DirectX se odvolávají i jiné aplikace.

Přeinstalujte si DirectX z odkazu zde: https://www.microsoft.com/en-gb/download/details.aspx?id=8109

Co je vůbec DirectX? Přečtěte si základní informace zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/DirectX

3) Aktuální ovladač grafické karty

Důležitá podmínka pro správné fungování Lumionu je i aktuální ovladač grafické karty. Podle typu grafické karty volte ovladače níže:

Nvidia: https://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

AMD: https://www.amd.com/en/support

4) Aktualizace Windows

Grafická karta a tím pádem ani Lumion nemůže mnohdy fungovat pokud jsou aktuální ovladače grafické karty, ale není nainstalován aktuální update windos, nebo chybí některé důležité funkce Windows.

Pokud Vám Lumion hlásí chybu při renderu obrázků, nebo videa, jde nejpravděpodobněji o problém v komunikaci windows a ovladačů grafické karty.

Jak nainstalovat nejnovější update Windows?

Jděte přes start do:  Nastavení – Aktualizace a zabezpečení – Windows update

Windows 10 funguje takto poměrně bez problémů a instalaci update si sám hlídá, ale u Windows 7 se stává, že Vám nepodařená instalace update nějaké součásti zablokuje i další instalace a systém je tak poté velmi nestabilní. Poté musíte vynutit instalaci update několikrát a tak dlouho, než se nainstalují všechny součásti Windows. (je to důležité i pro bezpečnost a stabilitu systému)

5) Pokud vás zlobí windows i přes nově nainstalované aktualizace a ovladače, tak prověďte kontrolu systému.

Do příkazového řádku napište: sfc /scannow

Nechte provést test do konce! Jakmile bude na 100% proveden, napíše Vám:

– Windows Resource Protection did not find any integrity violations. – Tzn.: Systémové soubory jsou v pořádku.

– Windows Resource Protection could not perform the requested operation. – Tzn.: Test nemohl proběhnout v pořádku a je třeba jej spustit s upřesněním.

– Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them. Details are included in the CBS.Log %WinDir%\Logs\CBS\CBS.log. – Tzn. Windows našel a opravil chyby.

– Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them. Details are included in the CBS.Log %WinDir%\Logs\CBS\CBS.log.- Tzn. Windows našel porušené systémové soubory, ale nemohl je opravit.

V případě, že test dopadl špatně, podívejte se zde: https://support.microsoft.com/en-us/help/929833/use-the-system-file-checker-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system (v angličtině)

Nebo se pokuste opravit windows jiným způsobem (přeinstalace, oprava z instalačního média, oprava online atd..)

Stažení programu

Licence je zaslána vždy v mailu Getting started with Lumion.

Lumion stáhnete kliknutím na tlačítko – „Stáhnout Lumion“

stáhnout download lumion

Stránka na které by se měl stáhnout download manager vypadá nějak takto. Pokud se nezačně stahovat soubor automaticky, klikněte na odkaz v prvním kroku. Do složky, kam stáhente tento soubor se vám následně stáhne i celá instalace, proto zvolte umístění souboru tak, aby bylo i dost místa na disku, nebo abyste následně soubor našli.

02 Instalace FAQ Lumion

Před spuštěním staženého souboru doporučujeme omezit funkci windows – řízení uživatelských účtů. Pokud máte aktivní firewall a antivirus, tak nastavit pro Lumion výjímku, nebo je dočasně vypnout, než se program stáhne a nainstaluje.

Stažený soubor následně spusťte a pokud bude požadovat aktivační kód, vložte jej. ( Většinou není aktivační kód vyžadován a Lumion si jej vezme z otevřeného mailu/stránky se stahováním. )

Instalace programu je velká přes 10GB, takže počítejte s tím, že s pomalejším připojením k internetu se může stahovat delší dobu.

Po stažení programu Vás Lumion vyzve rovnou k instalaci. Pokud ji odložíte, zůstanou instalační soubory ve složce, kam jste uložili download manager. Můžete instalaci provést kdykoliv potom.

Jen dávejte pozor na vypnutí/omezení antiviru, firawall a práv funkce řízení uživatelských účtů. Občas se stává, že některá z těchto funkcí nedovolí Lumionu uložit instalaci, nebo ji řádně provést. To pak znamená, že musíte absolvovat předešlé kroky znovu!

Jak nastavit řízení uživatelských účtů:

Když dáte ve Windows hledat, napiště "uživatel".

03 instalace FAQ Lumion

Dejte povolení aplikace Řízení uživatelských účtů na minimum, zabráníte neočekávanému chování programů.

04 Instalace FAQ Lumion

Instalace

 

Před instalací si ověřte, že máte omezeno řízení uživatelských účů, nastaven firewall a antivirus, viz.: základní nastavení PC.

 

Pokud instalaci nespustíte rovnou, zůstanou Vám soubory instalce uložené ve složce se souborem download manager. ( Místo kam jste stáhli soubor. ) Vypadat by měli takto:

Instalační soubory vypadají takto.

05 Instalace FAQ Lumion

Instalaci samotnou spustíte rovnou po stažení, nebo *.exe souborem na obrázku výše. Instalace Vám nabídne jen volbu složky, kam chcete uložit systémové soubory Lumionu (standardně v C:/program files/). Můžete zvolit zda chcete ikonu na plochu vašeho PC.

 

Instalace vytvoří složku Lumion X v dokumentech. Zde jsou uloženy modely, scény a obsah Lumionu. tuto složku není možné přesunout jinam. Lze ji převést přes windows, ale nedoporučujeme to.

Spuštění

Lumion vyžaduje pro spuštění připojení k internetu, přípojí se přes HTTP (Port 80) k serverům výrobce. Ověří tak platnost Vaší licence. Pokud Vám napíše chybu připojení, tak otevřete prosím tento link:
http://backup.lumion3d.net/LumionActivation/Activate.aspx
Říká „LOGINFAILED“?

Pokud ano, je problém u Vás s připojením k internetu. Může se jednat o firewall, antivirus, nebo správce síte zakázal připojení přes HTTP (Port80).

První spuštění programu trvá trochu déle, než následující. Pokud se Vám objeví běhěm spouštění nějaká chyba, podívejte se prosím na bod 0) Základní nastavení PC – Především, pokud Vám Lumion napíše chybu s vytvořením 3d modelu, spuštění DirectX na grafické kartě a pod.

Při prvním spuštění se také provede analýza rychlosti Vašeho PC. Pokud je pomalejší, nebo extrémně pomalé (poznáte hlavně při otevření ukázkové scény), podívejte se na bod 5) zrychlení renderu

Mnohdy se u notebooků stane, že Lumionu přiřadí integrovanou grafickou kartu místo grafické karty externí.

Ihned po spuštění Lumionu si můžete vybrat jazyk programu (to můžete kdykoliv během práce změnit). Lumion je již od verze 4 lokalizován do češtiny.

Další kroky směřujte dle video návodů z našeho youtube kanálu: https://www.youtube.com/playlist?list=PLZzGF8SZIdK4NDLiyFzu1D9JrhPdzg2Yv

Případně webinářů zde: https://www.youtube.com/watch?v=K17qK8mhdm4&list=PLZzGF8SZIdK4iZrQ56-spH-flCpx_E9wm

Kromě těchto dvou seznamů videí najdete i calou řadu jiných videí s návody a inspiracemi pod kanálem Lumion CZ. Doporučujeme odebírat.

Import 3D modelu

Lumion podporuje nejvíce rozšířené CAD a BIM nástroje. Podporované formáty jsou:

   • Collada (.DAE)
   • Sketchup(.SKP)
   • Autodesk® (.FBX)
   • Autodesk® (.DWG)
   • Autodesk® (.DXF)
   • 3DS Max® (.MAX)
   • 3DS Max® (.3DS)
   • Wavefront (.OBJ)

Do lumionu není možné importovat animace typu Vertex animation a Bone animation. Nicméně můžete importovat animaci pohybu/rotace/měřítka skrze DAE a FBX formáty. Jak vypaá import animace se můžete podívat zde:

Lumion_9_thumbnail_picture

Jak zrychlit render v Lumionu (a editační režim)

Rychlost vykreslení se sníží, pokud je vaše scéna „příliš složitá“ a pokud váš hardware není dostatečně výkonný a / nebo nemá dostatek systémové paměti a virtuální paměti.

 

Příznaky „příliš složité“ scény spočívají v tom, že se obrazovka zbledne a váš počítač během vykreslování/rendrování nereaguje.

„Příliš složitý“ status ovlivňují:

A: Počet různých modelů, které jste přidali do scény.
B: Množstí 3D bodů v pravém horním rohu Build Mode. Kliknutím sem zobrazíte, jak snížit toto číslo.
C: Počet a rozlišení textur / materiálů.
D: Efekty filmu / fotografie, které používáte, zejména efekty Sky Light a Hyperlight.
E: Kolik odrazových rovin jste přidali do efektu odrazu.
F: Sky Light v rovinných odrazech ve Sky Light 2 efektu – nastaveno na zapnuto – a používáte Reflexní roviny v efektu Odraz.
G: Kolik bodových světel je nastaveno na Stíny: dynamické ve scéně.
H: Kolik vybraných bodových světel jste vybrali v efektu globálního osvětlení.
I: Kolika velkým povrchů jste přiřadili 3D materiálům trávy.
J: Kolik video textur jste přiřadili materiálům.

 

1) Grafická karta – čím rychlejší grafická karta, tím rychlejší zobrazení v editačním, video módu i rendrování. Rychlost karty není vždy úměrná její ceně, tady si dávejte pozor na to, že Lumion nepracuje s CUDA jádry ani jinou podobnou technologií, ale stačí mu klasická grafická jádra. Ideální grafická karta k 1.2019 je GTX 1070/ RTX 2070, pro maximální výkon použijte RTX 2080 nebo TITAN. Pro nejvýkonější karty volte dostatečně silný zdroj (ideálně 750W+).

2) Scéna – pokud ve vaší scéně používate velké množství modelů, uvědomte si, že použití například 100 různých modelů zatíží grafickou kartu více než použití 100 stejných modelů. Komplexitu vaší scény zjistíte, když se oddálíte tak, aby byla vidět celá scéna, zmáčknete F7 a F9 (max kvalita terénu a rostlin) a podíváte se do horního pravého rohu. Zde naleznete množství 3D bodů, které Lumion počítá. Pokud si dáváte objekty do vrstev, při načtení scény se načítají veškeré objekty ať jsou viditelné, nebo ne.

3) Stíny a odrazy – čím více ve scéně (v efektech) použijete odrazů a světel s přesnými stíny, tím déle bude render trvat. Jde o to, že každý odraz definovaný rovinou vytváří kopii celé scény a každé světlo s dynamickým stínem přidává další snímek k renderu. Je vhodné tedy používat odrazy jen tam, kam opravdu vidíte v daném snímku (neplatí pro speedray) a dynamický stím používat, jen když jej opravdu potřebujete. Stíny mají nastavení šetření rychlosti karty i paměti karty.

 

Jak obecně zrychlit grafickou kartu najdete zde:

AMD: zde

Nvidia: zde

 

Když Vám Lumion vyhodnotí Váš PC jako pomalý, podívejte se ještě, zda se Lumion spustil na správné grafické kartě! Najdete ji v benchmark/testu rychlosti.

benchmark_Lumion

Když kliknete na vodorovné hodnocení PC, vyskočí Vám detailnější soupis. U prvního sloupce vidíte graf. kartu, která je puštěná (na obr. GTX 1070). Test se spouští při prvním zapnutí programu, pokud si myslíte, že údaj není aktuální, stačí pustit test znovu tlačítkem níže na obrazovce.

benchmark_detailed_Lumion

POZOR! Už i u stolních PC se můžete setkat s integrovanou grafickou kartou. Problém je, že v takovém případě záleží na portu, do kterého zapojíte monitor. Pokud totiž monitor zapojíte do HDMI portu, který je vyveden z integrované karty procesoru, tak Vám nikdy Windows nedovolí pustit program na dedikované graf. kartě! Budete muset monitor přepojit.

Doporučený jiný HW pro užití s Lumion 9

 

– Doporučené grafické karty a PC najdete zde:

Kromě PC můžete chtít k Lumionu i jiné věci, které Vám zpříjemní práci.

Pro orientaci v 3D modelu ve Vašem modeláři (SketchUp, ArchiCAD, Revit, Rhinoceros, 3DS Max atd…) doporučujeme 3D connexion.

3D connexion

Nejde o klasickou myš, ale o navigátor! Pro efektivní práci v 3D prostoru je mnohdy zcela nepostradatelný. Například ve spojení se SketchUp je nárůst produktivity zcela zásadní.

Více informací zde: https://3epraha.cz/index.php/k2-portfolio/3d-mysi-a-mysi-cadmouse

(Pokud budete chtít, můžete si jej poptat přes náš při nákupu, nebo kdykoliv jindy.)

3D brýle

Doporučujeme pro panoramata brýle Oculus GO. Poměr cena/výkon/kvalita je výborný.

Viz.: https://www.alza.cz/gaming/oculus-go-d5132197.htm

(P.S.: nemáme rádi Alzu a nedoporučujeme ji, protože vsadit na hrubý marketing „křiku“, nám nepříjde úplně fajn, ale Oculus jinde v ČR nekoupíte.)

Pro živé procházky najdete doporučení v HW požadavcích, ale obecně má (k datu – květen 2019) virtuální realita ještě čas. Její zpracování je pro profesionální výstup velmi náročné a odvádí spíše klientovu pozornost. Pro WOW efekt ale můžete využít doporučení z odkazu v HW požadavcích a propojení přes 5 GHz síť. Návod máme i na youtube zde: https://www.youtube.com/watch?v=ZfuWcCy5Nrk

(Kvalita zobrazení není špatná, ale není srovnatelná s Oculus GO)

Kde hledat další textury, 3D modely a další inspiraci.

 

Textury najdete na našich doporučených zdrojích zde.

3D modely najdete pro změnu zde.

Inspiraci můžete najít v podcastu od Jakuba Kolka Rendertalk nebo akci renderbeer zde nebo zde (facebook)

MEGA inspiraci můžete najít na konferenci VIZKON zde.

Pokud nenajdete co hledáte, využijte kontaktní údaje zde a pište/volejte! Rádi Vám pomůžeme.