Jak zrychlit render na GPU od AMD

Správné nastavení grafické karty Vám může ušetřit mnoho starostí a času. Zrychlíte si tak nejen zobrazení, ale i zrychlíte render. Toto nastavení nebude asi až tak poznat u obrázků, které se rendrují vteřiny, ale u videí jej určitě oceníte. Pracujete-li navíc s velkými scénami, nebo složitými modely, je pro vás nastavení důležité.

Zde vidíte benchmark pc, které není nastaveno. Lumion poběží dobře, nicméně je možné pomoci několika jednoduchých úprav si výkon zlepšit. Na čem nejvíce záleží v benchmarku je první sloupec – GFX Score. To určuje rychlost grafické karty a tudíž i (zjednodušeně) rychlost rendru. Více informací k benchamrk testu naleznete zde.

Jedna z funkcí, kterou mohou mít karty AMD primárně zapnutu, je vyhlazování hran. To je věc, která se hodí pro hry na internetu, ale pro Lumion ji nepotřebujete. Zbytečně Vám brzdí zobrazení, proto je dobré ji vypnout.

Filtrování textury je podobné jako funkce předešlá, jen s tím, že naopak zatěžuje texturovací jednotky. Pro Lumion je zase vhodné ji vypnout, případně dát volbu, ať si aplikace řídí příslušnou funkci sama.

Zde jde opět o funkci, která pomáhá především webovým hrám a aplikacím. Pro Lumion není třeba obraz dokreslovat, proto ji můžete dát na maximální výkon.

Teoreticky si těmito nastaveními můžete pomoci i poměrně výrazně. Tady je ukázka, jak by se měl cca změnit výsledek benchmark testu v Lumionu.

Alternativně nyní lze použít nastavení AMD Crymson ovladače, to se pokuste nastavit podobně, jak je zde na dvou přiložených obrázcích.

U notebooků je třeba nastavit i další věc, tou je přiřazení výkonu (vhodné grafické karty) pro Lumion. Kde je to možné, nastavte maximální výkon.

Může se s tát, že se vám na notebooku spouští program zle, je to většinou tím, že se vám pro program přiřadí integrovaná karta místo dedikované. Toto nastavení by mělo vše vyřešit!

Poslední věc, kterou můžete zkusit pokud máte pro změnu stolní PC je taktování GPU. Jde o nástroj od AMD (overdrive), kde si nastavíte max. hodnoty zvýšení výkonu a napájení karty. Tady ale pozor, pokud to přeženete, můžete si způsobit potíže. GPU se může i poškodit. V podstatě nedoporučejeme GPU taktovat. Při delších výpočtech by se mohlo brzy poškodit.

Zde je vidět změna po veškerých nastaveních. Je znatelně lepší výsledek v testu benchmark programu Lumion. Ale pozor, to že je skóre dvojnásobné neznamená, že bude dvakrát rychlejší rendr! Nicméně pomůže Vám to zkrátit dobu rendru mnohdy i o 20% a více.

Nastavení AMD se měni s ovladači, proto nemusí být tento článek zcela aktuální, ale zásadní principy – vypnout dotváření obrazu, nastavit maximální výkon atd. zůstávají stejné. Některé notebooky dnes již úspěšně dokáží zapojit integrovanou i dedikovanou grafickou kartu tak, aby spolupracovali ku prospěchu rendru a Lumionu celkově. Nicméně nastavení může být velice individuální pro jednotlivé typy notebooků.